Vissza a tanszék oldalaira

 

Bemeneti követelmények és a felvételi

 

Tájékoztató anyag, aktualizálás alatt -- a pontos követelményekről tájékozódjon a TO honlapján is!

 

BEMENETI KÖVETELMÉNYEK

Általános ismertető

 

A Hidrobiológus mesterszak elvégzéséhez minimum 60 kredit szakmai előismeret szükséges a korábbi BSc képzésből. Ez biztosan megvan a Biológia BSc szupraindividuális szakirányán, illetve a Környezetan BSc Környezetkutató (vagy azzal ekvivalens) szakirányán végzettek esetében, így ők a sikeres felvételi (vagy egyéb pontszámítási mód) alapján minden további előírás teljesítése nélkül kerülhetnek be a Hidrobiológus mesterszakra.

Más rokon szakok és szakirányok esetében (egyéb Biológia, Környezettan szakirányok, Természetvédelmi mérnök vagy egyéb természettudományi és mérnöki szakok esetében a korábbi teljesítmény (index másolat) alapján felül kell vizsgálni a meglévő ismereteket. Ha a BSc diploma megszerzése során legalább 30 kreditnyi elfogadható szakmai ismeretet szerzett a jelentkező (egyedi elbírálás alapján), akkor felvehető a Hidrobiológus mesterképzésre, de az első két félév során a képzés tárgyain kívül a hiányzó ismereteket is el kell sajátítania, alapozó BSc tárgyakat is teljesítenie kell.

 

Részletes szabályozás

 

A bemenethez feltétel nélkül elfogadott (alap)szakok:

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a biológia alapképzési szak szupraindividuális biológus szakiránya, valamint a környezettan alapképzési szak környezetkutató szakiránya.

A bemenethez feltételekkel elfogadott (alap)szakok, ill. kreditkövetelmények:

A bemenethez a KKK-ban meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető alapképzési szakok: a biológia alapképzési szak nem szupraindividuális biológus szakiránya, a környezettan alapképzési szak nem környezetkutató szakirányai, a természetvédelmi mérnök alapképzési szak, továbbá a földrajz, a földtudományi, a kémia, a környezetmérnöki, a mezőgazdasági mérnöki, az állattenyésztő mérnöki alapképzési szakok.

Az egyes tárgyak pótlásának kijelölése minden hallgató esetében egyénileg megszabottan történik, a Környezettudományi Intézet vezetőségének javaslata alapján a kari Kreditátviteli Bizottság határozza meg a pótlandó tárgyakat a hallgató korábbi teljesítményének igazolása (index másolata) alapján. Az egyéni elbírálás során a hiányzó ismeretkörökből a kreditek különbözeti vizsgával történő megszerzése írható elő, amelybe a rokon szakokon megszerzett kreditek beszámíthatók.

A hiányzó ismeretek pótlására minden szemeszterben és vizsgaidőszakban lehetőséget biztosítunk. A számadás a megszerzett ismeretekről úgy történik, hogy a hallgatók csatlakoznak a mindenkori aktuális Biológia vagy Környezettan BSc-t végző hallgatók vizsgarendjéhez.

 

Gyakorlatban az alábbi bontásban megadott pótlás előírása képzelhető el:

10 kredit alapozó tárgy pótlandó:

o       a biológia alapképzési szak nem szupraindividuális biológus szakirányán végzett  hallgatóknak a szupraindividuális biológia témaköréből kell tárgyakat kijelölni (pl. Hidrobiológia alapjai, Növény- és állatökológia, Zoológiai és botanikai monitoring, Növénytársulástan, Állat- és növényismeret, Terepbiológiai ismeretek, Növény- és állatvilág védelme stb.).

o       a környezettan alapképzési szak nem környezetkutató szakirányain végzett hallgatóknak a biológia és statisztika területéről kell tárgyakat kijelölni (pl. Hidrobiológia alapjai, Biostatisztika, Általános és alkalmazott ökológia, Állat- és növényrendszertan, Növény- és állatökológia, Zoológiai és botanikai monitoring, Növénytársulástan, Állat- és növényismeret, Terepbiológiai ismeretek, Növény- és állatvilág védelme, Evolúció stb.)

o       a természetvédelmi mérnök alapképzési szakon végzett hallgatóknak a biológia, kémia, környezettudomány és statisztika területéről kell tárgyakat kijelölni (pl. Hidrobiológia alapjai, Biostatisztika, Kémiai alapismeretek I-II., Biológiai laboratóriumi gyakorlatok, Növény- és állatökológia, Zoológiai és botanikai monitoring, Növénytársulástan, Állat- és növényismeret, Terepbiológiai ismeretek, Evolúció stb.)

20 kredit alapozó tárgy pótlandó:

o       a földrajz, a földtudományi, a kémia, a környezetmérnöki, a mezőgazdasági mérnöki, az állattenyésztő mérnöki alapképzési szakokon végzett hallgatók számára a biológia, környezettudomány és statisztika témaköréből kell tárgyakat választani. (pl. Hidrobiológia alapjai, Általános és alkalmazott ökológia, Állat- és növényrendszertan, Növény- és állatökológia gyakorlat, Biostatisztika, Zoológiai és botanikai monitoring, Növénytársulástan, Állat- és növényismeret, Terepbiológiai ismeretek, Növény- és állatvilág védelme, Evolúció, Genetika, Biodiverzitás mérése stb.)

30 kredit alapozó tárgy pótlandó:

o       Az előzőekben felsoroltakon kívüli képesítéssel rendelkezők (más BSc képzések keretében és korábbi képzési formákban végzettek, ill. nem szakterületi MSc végzettségűek) esetében a Biológus BSc, továbbá a Környezettan BSc tárgyköreinek hiányzó ismereteiből.

 

A FELVÉTELI ELJÁRÁS

 

A jelentkezés és a felvételi eljárás általános szabályai a TTK Tanulmányi Osztályának weblapján részletesen megtalálhatók, az oldal közvetlen eléréséhez klikk ide (külön ablakban nyílik)!

A Hidrobiológus mesterképzés keretszáma maximum 15 fő.

A TTK-n meghirdetett képzések keretszámai és egyéb információk ITT megtalálhatók.

 

A felvételi (Szakmai és motivációs beszélgetés)

A felvételi bizottság előtt, szóban történik. Célja a jelentkezők szakmai tájékozottságának, eddigi szakmai tevékenységének és motivációjának felmérése. A felvételi beszélgetés során maximum 45 pont adható. A felvételire kérjük hozza magával korábbi diplomamunkájának egy példányát.

 

Az általános felvételi témakörök:

  • A Hidrobiológia fogalma, tárgya, alapvető módszerei

  • A vízi ökorendszerek legfontosabb elkülönítő jegyei, különbségei a szárazföldi rendszerektől

  • Természetes vizeink jelentősége

  • A víz, mint életközeg: általános fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságok.

  • A hidrológiai ciklus: Alapvető vízkészlet formák jellemzése.

  • Az állóvízi ökorendszerek legfontosabb jellemzői

  • Az áramló vízi ökorendszerek legfontosabb jellemzői

  • Hazai vizeinkben előforduló főbb élőlénycsoportok, életformatípusok rövid áttekintése

  • A vízi élővilág védelme, fontosabb nemzetközi egyezmények

  • A felszíni vizeket érintő környezetvédelmi problémák

  • A felszín alatti vizek és ezek környezetvédelmi problémái.

  • Biológiai vízminőség és a vízminősítés

 
A felvételi pontok számítása a Hidrobiológus mesterszak esetében:

A kétféle pontszámítási lehetőség közül (BSc diploma eredménye alapján hozott pontok duplázása vagy a felvételi elbeszélgetés pontjainak duplázása) a jelentkező számára legkedvezőbb számítási mód alapján kerül megállapításra a pontszám.